English version of this page

Forskningspris til Ola Innset

Ola Innset ved TIK er årets vinner av Eilert Sundts forskningspris, som deles ut av Oslo Arbeidersamfunn. Prisvinneren er glad for at forskningen har betydning utenfor akademia.

Av Maria Høyvik
Publisert 25. nov. 2025
portrett av smilende mann med briller
Prisvinner Ola Innset. Foto: Erik Engblad / UiO.

Ola Innset er forsker ved TIK Senter for teknologi, innovasjon og kunnskap, og forsker blant annet på forholdet mellom politikk og økonomi. 

Nå har han mottatt Eilert Sundts forskningspris, som deles ut av Oslo Arbeidersamfunn (OAS). OAS skrev følgende om årets tildeling på sine sider:

"I formålet til Eilert Sundts forskningspris står det at prisen skal gå til noen "hvis arbeid har særlig relevans for arbeiderbevegelsen". Det mener styret i Oslo Arbeidersamfunn at arbeidet til Ola Innset i aller høyeste grad er. Sosialdemokrater er nødt til å ha en oppdatert analyse på drivere i økonomien og økonomisk ulikhet for å gi gode svar på nåtidens utfordringer. Her gjør Ola Innset oss klokere."

Innset synes det er stor stas å motta prisen.

– Siden jeg ikke har noen fast jobb er det fint både for selvtilliten og for CV-en. Viktigst av alt er det imidlertid å få en bekreftelse på at forskningen min har en betydning også utenfor akademia – at den kan hjelpe folk å forstå mer av verden, rett og slett, sier han.

Skriver bok om økonomifagets historie i Norge

Prisvinneren har et bredt forskningsfelt innenfor samfunnsvitenskapene, og lar seg heller styre av forskningsspørsmål han synes er interessante enn av en bestemt metodikk.

– Jeg har bakgrunn som historiker, men krysser gjerne over i både økonomi, sosiologi, filosofi og statsvitenskap – alt som kan gjøre at jeg forstår mer av de emnene som opptar meg, sier Ola Innset.

– Jeg skrev doktorgrad om nyliberalismens idehistorie i mellomkrigstida, og har siden nærmet meg samtiden i forskningsprosjekter om konkrete markedsreformer i Norge og styringen av delvis statseide selskaper som er børsnotert. Akkurat nå holder jeg på å skrive en bok om økonomifagets historie i Norge, fra 1877 og frem til i dag, forteller han.

Eilert Sundt gange tre

Forskningsprisen er oppkalt etter grunnleggeren av Oslo Arbeidersamfunn. Da Innset fikk beskjed om at han var årets vinner, satt han tilfeldig nok i Eilert Sundts hus på Blindern og skrev om den historiske samfunnsforskeren.

– Som Sundt selv er det en pris som befinner seg i skjæringspunktet mellom forskning og politikk. Jeg befinner meg vel delvis der, jeg også, sier Innset. 

– Forbindelsen mellom opplysningstankegangen og sosial reformisme er viktig for meg. Det å forstå samfunnet er en viktig forutsetning for å gjøre det bedre, og der håper jeg å kunne bidra, avslutter prisvinneren. 

Publisert 25. nov. 2025 09:41 - Sist endret 25. nov. 2025 09:41