Ordene og tingene og ordet på tinget: Diskurser, dokumentanalyse og materielt-semiotiske innganger
Å analysere dokumenter, – NOUer, proposisjoner, R-notater og petisjoner – er en underutforsket kvalitativ metode – ikke minst når det gjelder å studere politikk og byråkrati. I dette seminaret skal Asdal diskutere teoretiske og praktiske innganger til diskursanalyse og studier av dokumenter.
Hva om vi forsto dokumentanalyse som en type feltarbeid? Dokumenter som konstituerende for byråkrati og stortingsarbeid – eller «ting-arbeid»? Fulgte dokumentenes forflytninger og hvordan de modifiserer de sakene de omhandler? Forsto diskurser som måter å ordne saker på, og ikke utelukkende som meningsproduksjon og del av språklige vendinger?
Asdal skal vise hvordan vi kan inspireres til slike innganger gjennom lesninger av forfattere som Michel Foucault og Bruno Latour (Diskurser hos Foucault, handlet aldri bare om «språk» og «ord», men like mye om ordninger av ting og Latours begrep om «inskripsjoner» var hans forsøk på å analysere samfunnsendring). Hun skal vise forbindelser mellom utvalgte humanistiske og samfunnsvitenskapelige tradisjoner og skal framvise hvordan materiell-semiotiske innganger og dokumentanalyse har gitt nyskapende arbeider på tvers av disipliner.
Arrangementet er åpent for alle og ingen påmelding er nødvendig.