Samfunnsøkonomi i praksis

Erfaringene så langt er tydelige: Åtte uker i arbeidslivet gir studentene både innsikt, motivasjon og et klarere bilde av hvordan fagkunnskapen kan brukes i praksis.

Portrett av en smilende August Ihle

Cruiseavgift og EU-regler: August Ihle har vært på praksis hos Nærings- og fiskeridepartementet. Foto: Erik Engblad / UiO

Nylig samla Økonomisk institutt (ØI) studenter og samarbeidspartnere til et todagers seminar i Professorboligen, der erfaringer fra en nylig overstått praksisperiode blei delt. For fjerde år på rad har masterstudentene i samfunnsøkonomi vært utplassert hos en rekke arbeidsgivere – fra departementer til analyse- og statistikkmiljøer – og har traktert en brei portefølje av arbeidsoppgaver.

August Ihle valgte emnet internship i økonomi og fikk praksisplass i Nærings- og fiskeridepartementet. Det blei en øyeåpner for økonomistudenten.

– Det har vært veldig interessant og innsiktsfullt. Vi lærer mye på studiet, men det har vært nyttig å erfare hvordan kunnskapen brukes i arbeidshverdagen, det har jeg ikke hatt så mye innblikk i før, sier han.

Ihle var tilknytta næringspolitisk avdeling, i seksjon for tjenester og reiseliv.

– Jeg skreiv notater, bidro i løpende saksbehandling og blei satt på saker som kom inn. Det kunne være å svare på henvendelser eller forberede møter. Blant annet jobbet vi med innspill til cruiseavgiften og analyser av nye EU-regler, forteller han.

Oppgavene handla ikke først og fremst om å gjengi teori, men om å formidle og anvende kunnskap.

– Det var mindre fokus på faglig gjengivelse og mer på formidling. Å forklare komplekse problemstillinger på en god måte. Da merker man at både fagkunnskap og det man kanskje kaller sunt bondevett kommer til nytte.

Studenter lytter til foredrag i Professorboligen
Presentasjon i plenum: Studenter og arbeidsgivere kom sammen over to dager for å høre erfaringene fra praksisperioden til masterstudentene ved ØI. Foto: Erik Engblad / UiO

Gir verdi for begge parter

Også arbeidsgiverne opplever praksisordninga som nyttig. Hos Statistisk sentralbyrå (SSB) har de tatt imot praksisstudenter fra ØI flere år på rad.

– For oss er det et gjensidig læringsutbytte. Studentene bidrar raskt inn i reelle oppgaver, og vi får tilgang til kompetanse vi trenger, sier Kari Gjelsnes, som er HR-seniorrådgiver i SSB.

Studentene som har vært hos SSB har jobba med alt fra naturregnskap og nasjonalregnskap til kartlegging av datasentre og analyser knytta til lønnsoppgjør, forteller hun.

– Dette er ikke kunstige oppgaver. Det er oppgaver vi ellers kanskje ikke ville fått gjort. Samtidig er det givende for fagmiljøene våre å få jobbe tett med studenter som er oppdatert på teori og programmering, sier Gjelsnes.

HR-rådgiveren tror praksis også gir en mulighet for begge parter til å teste samarbeidet før en eventuell ansettelse.

– Det er kostbart og risikofylt å ansette, både for arbeidsgiver og arbeidstaker. Praksis er en lavterskel måte å finne ut om det er en god match. Vi har hatt flere tidligere praksisstudenter som seinere har fått jobb hos oss.

Portrett av Kari Gjelsnes
Kari Gjelsnes: Mener praksis handler om å øke kompetansebevisstheten hos studentene, og å tilnærme seg problemer og samarbeide på nye måter. Foto: Erik Engblad / UiO

Knytter studiet tettere til arbeidslivet

Et gjennomgående tema blant både studenter og arbeidsgivere er at praksis bidrar til å gjøre utdanninga mer konkret og relevant.

Kari Gjelsnes understreker at samfunnsøkonomisk kompetanse er etterspurt, men at evnen til å anvende den er avgjørende.

– Mange studenter lurer på hva de faktisk kan bruke utdanninga til. I praksis får de satt ord på hva de kan, og hvordan kunnskapen kan omsettes til arbeidsoppgaver, sier hun.

– Det handler om hvordan du tilnærmer deg problemer, samarbeider og lærer. Det er ferdigheter som er relevante uansett hvor du jobber.

Publisert 20. mars 2026 08:46 - Sist endret 7. apr. 2026 13:02