Da bør du ta turen for å møte ansatte i Utenriksdepartementet for en prat om karrieremuligheter i UD, og hvordan det er å jobbe med å fremme norske interesser i utlandet!
Mandag 4. november får SV besøk av representanter fra Utenriksdepartementet som vil fortelle om hvordan det er å jobbe der, samt hvilke karrieremuligheter som finnes. Det blir en kort presentasjon av studentpraktikantordningen og aspirant- og admirantopptaket, etterfulgt av en panelsamtale moderert av Haakon Lindemann Andressen fra Studentutvalget.
Panelet består av:
Silje Kotte (admirant) har en bachelor i engelsk og statsvitenskap og en master i likestilling og mangfold fra NTNU og London Met. Hun ble tatt opp på UDs andre admirantopptak i 2014, og har jobbet ved ambassadene i Islamabad og Kabul. Nå jobber hun i seksjon for konsulære saker, og har tidligere vært i UDs krisestab og jobbet med krisehåndtering. Før hun begynte i UD, jobbet hun som lokalt ansatt med politisaker ved den norske ambassaden i London.
Johan Hammerstrøm (aspirant) har en bachelor i journalistikk fra UiB og en master i statsvitenskap fra UiO. Han ble tatt opp som aspirant i 2016, og har vært stasjonert ved ambassaden i Mexico og i Paris. Han jobber i dag i utviklingsministerens sekretariat og UDs taleteam. Før han begynte i UD, jobbet han blant annet i Dagens Næringsliv, NRK og Greenpeace.
Frida Ur (aspirant) har en bachelor i politikk, psykologi og sosiologi fra University of Cambridge og en master i statsvitenskap fra Universitetet i Wien. Hun har også studert kinesisk språk ved Xiamen University og kinesisk kultur og politikk ved Renmin University of China. Hun ble tatt opp som aspirant i 2022, og har sin første utestasjonering i Shanghai høsten 2025. Frida har tidligere arbeidserfaring fra blant annet Deloitte og NAV i Norge, ILO i Libanon og en NGO i Malawi.
Petra Karlsen Stangvik (aspirant) har en bachelorgrad i internasjonal politikk fra Amsterdam University College og en mastergrad i statsvitenskap fra Universitet i Oslo. Hun har også studert juss ved universitetet i Kent, og var utvekslingsstudent til Russland i 2017 og New Zealand i 2013. Hun ble tatt opp som aspirant i 2023, og har sin første utestasjonering i Seoul høsten 2025. Petra har tidligere arbeidet i Forsvarsdepartementet, Kripos, Norsk-Ukrainsk Handelskammer og vært studentpraktikant ved den norske ambassaden i Haag.
Vi legger opp til noe mingling og god tid til spørsmål. Det vil derfor være mulig å sende inn det du måtte lure på i forkant via nettskjema, samt å stille spørsmål via mentimeter under samtalen.
PS: Det finnes ingen dumme spørsmål, og aspirantene har lovet at de svarer på alt! Lokalet er booket til klokken 14.