Hva kan du gjøre med psykologi?

Som nyhetsredaktør i psykologisk.no bruker Jonas Sundquist bacheloren i psykologi til å forstå ny forskning, stille de riktige spørsmålene og formidle komplisert stoff på en forståelig måte.

Portrett av Jonas Sundquist som har en bachelor i psykologi ved Universitetet i Oslo

Psykologi er mer enn terapi: Jonas Sundquist mener bacheloren i psykologi passer godt for deg som er nysgjerrig på mennesker, samfunn og samspill, men som ikke nødvendigvis vil jobbe som klinisk psykolog. Foto: Erik Engblad / UiO

Som nyhetsredaktør i psykologisk.no leder Jonas Sundquist redaksjonsmøter, legger publiseringsplaner og følger opp journalister. Samtidig er han ofte ute og intervjuer forskere om nye funn – alt fra hjerneforskning til arbeidsliv og psykiske utfordringer hos barn og unge.

Psykologisk.no formidler psykologistoff til både fagfolk og et bredt publikum.

– Mye av forskninga vi skal formidle er ganske vanskelig. Da er det helt avgjørende å ha fagkompetanse, sier Jonas.

– Jeg må skjønne hva forskerne sier, men også oversette funnene til et språk leserne våre forstår.

Finn ut mer om bachelor i psykologi ved UiO

Kombinerte journalistikk og psykologi

Etter at Jonas var ferdig med en bachelor i journalistikk, var han usikker på om han ville begynne som journalist i en tabloid avis. I stedet søkte Jonas på en bachelor i psykologi ved UiO – først og fremst fordi han hadde veldig lyst.

– Det var ikke et strategisk valg. Jeg begynte å studere psykologi fordi jeg syntes psykologi virka utrolig spennende, sier han.

Etter bacheloren starta Jonas på master i psykologi med mål om en akademisk karriere. Men allerede i løpet av første uke på masteren blei han kontakta av daværende redaktør i psykologisk.no.

– De hadde hørt om en masterstudent på Psykologisk institutt som både hadde journalistikk og psykologi, og lurte på om jeg ville jobbe frilans, sier Jonas.

Slik blei de to interessefeltene forent.

– Det viser hvor anvendelig en bachelor i psykologi er. Profesjonsstudiet leder til én yrkesvei, mens bacheloren gir mange valgmuligheter, enten videre spesialisering eller kombinasjon med andre fag.

Jonas Sunquist i redaksjonslokalene til psykologisk.no
Psykologi i praksis: Jonas Sundquist på jobb i redaksjonslokalene til psykologisk.no. Foto: Erik Engblad / UiO

Hva lærer du på bachelor i psykologi?

Bachelor i psykologi gir deg grunnleggende kunnskap om hvordan mennesker tenker, føler og handler. I motsetning til hva kanskje mange tror faget handler om, mener Jonas.

– Jeg tror mange forbinder psykologi med terapi, men mesteparten handler om vanlig menneskelig adferd. Hvordan vi fungerer i grupper, i jobb, i samfunnet, i kulturer, sier han. 

– Psykologifaget er enormt.

Du lærer blant annet sosialpsykologi, utviklingspsykologi, biologisk psykologi, metode og statistikk – et rammeverk som ifølge Jonas kan brukes i mange ulike jobber.

– Bacheloren passer godt for deg som er nysgjerrig på mennesker, samfunn og samspill, men som ikke nødvendigvis vil jobbe som klinisk psykolog.

Alumni fra psykologi jobber blant annet med

  • organisasjonsutvikling  
  • HR
  • ledelse
  • undervisning
  • kommunikasjon og PR

Bachelor eller profesjonsstudium – hva er forskjellen?

En av de vanligste spørsmålene om psykologistudier er nettopp hva som er forskjellen på bachelor i psykologi og profesjonsstudiet.

Jonas forklarer at profesjonsstudiet i hovedsak er for folk som vil jobbe klinisk.

– Jeg hadde ingen planer om å bli psykolog. Jeg ville bare lære om psykologi. Det har vist seg å være veldig nyttig kunnskap, sier han.

De tidligere medstudentene til Jonas jobber i dag på mange ulike steder – fra NAV og HR-avdelinger til direktorater, forskning og rådgivning.

– Noen er stipendiater, noen jobber i barnevernet, andre i Helsedirektoratet eller i organisasjoner, sier han.

Sjøl bruker Jonas psykologikompetansen først og fremst til å vurdere forskning kritisk og stille presise spørsmål.

– Vi har ingen fagkonsulenter i psykologisk.no, så vi er prisgitt vår egen kompetanse. Tre av fire hos oss er psykologiutdanna, sier han.

– Å ha den grunnkunnskapen er helt nødvendig for en jobb som min.

Jonas Sundquist med Synnøve Fonneland, som også har studert psykologi på UiO
Sin egen kvalitetssikring: Tre av fire ansatte i psykologi.no har psykologiutdanning. Her er Jonas Sundquist sammen med kollega Synnøve Fonneland. Foto: Erik Engblad / UiO

En umulig introduksjon til psykologi

Jonas husker studietida på Psykologisk institutt som veldig sosial og litt krevende. Han tenker særlig på introduksjonsemnet i psykologi.

– Det er litt berykta. Pensumboka er enorm, og det føles helt umulig i starten, sier Jonas.

– Men alle står i det sammen. Kollokviegrupper, lange dager på lesesalen og en kollektiv følelse av at dette ikke kommer til å gå. Før det plutselig løsner.

Han trekker fram studiemiljøet og fellesskapet som en stor styrke ved UiO.

– Etterpå ser jeg tilbake på studietida som en ubeskrivelig fin tid.


Les mer om hva du kan gjøre med psykologi!

Publisert 19. des. 2025 13:39 - Sist endret 19. des. 2025 13:40