ARENA partner i nytt EU-prosjekt: – Skal undersøke omleggingen av EUs sikkerhetspolitikk

Helene Sjursen og ARENA Senter for europaforskning får sju millioner kroner til å forske på EUs sikkerhetspolitikk og utviklingen av et mer selvstendig EU. Hun er en av ni partnere i et nytt stort EU-prosjekt, som koordineres fra Belgia.

Kvinne med rød kåpe og gult skjerf og langt mørkt hår ute foran en bygning

Sentral aktør: – EU har blitt en helt sentral aktør i europeisk sikkerhetspolitikk. Det er viktig å forstå hva som driver dette europeiske samarbeidet, sier Helene Sjursen, professor ved ARENA, Senter for europastudier på UiO. Foto: Erik Engblad / UiO 

Av Gro Lien Garbo
Publisert 5. feb. 2026

Prosjektet The European Union’s Quest for a Relational Open Strategic Autonomy (QUEST) skal vare i fire år og har partnere fra universiteter i Storbritannia, Tyrkia, Polen, Spania, Tsjekkia, Irland, Belgia og Norge.

– Forskerne har bakgrunn fra forskjellige grener av samfunnsvitenskapen; statsvitenskap, økonomi, antropologi og juss. Vi trenger innsikter fra alle disse fagene for å få en god forståelse av endringsprosessene i europeisk sikkerhetspolitikk, sier professor ved ARENA, koordinator for prosjektet i Norge Helene Sjursen.

– Europa befinner seg i dobbelt skvis

EU-forskerne skal undersøke omleggingen av EUs sikkerhetspolitikk, og spesielt ambisjonen om å bli en strategisk autonom aktør: «Hva innebærer denne målsetningen egentlig for EU som politisk enhet og for EUs forhold til omverdenen, og hvilke faktorer påvirker utviklingen mot et mer selvstendig EU?», er blant spørsmålene som stilles.

– Europa befinner seg i en dobbelt skvis – mellom et uforutsigbart og tilsynelatende upålitelig USA og et aggressivt Russland, sier Sjursen.

–  I denne situasjonen er EU blitt en helt sentral aktør i europeisk sikkerhetspolitikk. Det er viktig å forstå hva som driver dette europeiske samarbeidet og hvordan EU bidrar til å definere europeisk sikkerhet både innenfor og utenfor unionen, understreker EU-forskeren.

Viktig å utvikle en faglig interessant problemstilling

– For min egen del er dette først og fremst viktig fordi jeg får muligheten til å samarbeide med hyggelige og dyktige kollegaer i resten av Europa. Noen av dem kjenner jeg godt allerede, andre er nyere bekjentskaper. Det er mye gjensidig læring i slike samarbeidsprosjekter, og forskning er jo morsomst når man jobber sammen, så jeg gleder meg til å gå i gang.

– Hva gjør at dere nådde fram med søknaden, tror du?

– Da vi skrev søknaden fokuserte vi mest på å utvikle en faglig interessant problemstilling, som ikke bare svarer på de spesifikke, mer empiriske, spørsmålene i utlysningen. Når jeg nå har lest hva evalueringen av prosjektsøknaden, så ser det ut som om det var en god strategi, sier Helene Sjursen.


Les og lytt også til: 

Publisert 5. feb. 2026 15:24 - Sist endret 26. feb. 2026 10:21