SAK1
Vedtakssak
Godkjenning av dagsorden.
Vedtak: Programrådet godkjenner.
SAK2
Vedtakssak
Godkjenning av protokoll fra siste programrådsmøte.
Vedtak: Programrådet godkjenner.
SAK3
Diskusjonssak
Masterprogrammet i statsvitenskap har gjennomgått en periodisk programevaluering. I tillegg ble både PECOS og Statsvitenskap evaluert som del av den årlige programgjennomgangen.
Vi ber programrådsmedlemmene om å lese den periodiske programevalueringen og den årlige programgjennomgangen (for de relevante programmene) slik at vi kan diskutere følgende spørsmål:
Hvilke planer har programrådet for oppfølging av rapportene? Hvilke tiltak bør vi planlegge med hensyn til funnene i rapportene?
Diskusjon:
Programrådet diskuterte tiltaksforslagene fra den periodiske programevalueringen (side 7 og 8 av evalueringen) og kom frem til følgende punkter for oppfølging:
1. Et av de viktigste funnene i evalueringen er at det er relativt lite kontakt mellom studenter og vitenskapelige ansatte, særlig i bachelorprogrammet.
Det er enighet i programrådet om at problemet er mest utbredt på bachelornivå. Noen tiltak er også igangsatt på masternivå, som synlige treffetider for alle faglige ansatte. Velkomstmøtet i august er utvidet, og flere faglige deltar, slik at nye studenter kommer tidlig i kontakt med våre ansatte.
Programrådsleder og administrasjonen skal se på muligheten for å etablere flere faglig-sosiale arenaer og møtepunkter mellom studenter og faste vitenskapelige ansatte fremover.
2. At studentene ikke får individuell veiledning før arbeidet med masteroppgaven, er etter komiteens oppfatning en utfordring.
Det henvises til at studenter på master i statsvitenskap allerede i dag får individuell veiledning som en del av STV4911 før arbeidet starter. Det er mulig at det er behov for mer veiledning, og den ansvarlige for masteroppgaver vil legge til et spørsmål i årets spørreundersøkelse som sendes til våre avgangsstudenter.
3. Veiledning i gruppe kan dermed være et godt tiltak. Komiteen vil legge til at det også kan vurderes å bruke biveiledere fra arbeidslivet utenfor akademia som et supplement (eller som biveiledere).
Det ble fremmet forslag om å tilby gruppeveiledning etter masteroppgavedagen i juni som et prøveprosjekt. Ansvarlig for metodeundervisning og studieadministrasjon vil følge opp dette.
Andelen studenter med biveileder har de siste årene blitt redusert, ettersom slike kontrakter er dyre, tidkrevende å administrere, og kan føre til forvirring blant studenter dersom de får motstridende informasjon om formalia i oppgaven. Samtidig ser programrådet behovet og de mulige gevinstene med å knytte aktører fra arbeidslivet tettere til oppgaveskriving.
Studentrepresentanten i programrådet nevner at mange studenter bruker kontaktene sine fra praksisemnet STV4141 når de skriver oppgaven. Programrådet ønsker å utrede om det er mulig å få et mer formalisert samarbeid med arbeidslivet i forbindelse med STV4141 og masteroppgaveskriving ved instituttet.
Programleder og studieadministrasjonen kontakter emneansvarlig for STV4141 for videre oppfølging.
SAK4
Diskusjonssak
Programsiden til Master i Statsvitenskap
Læringsmålene, ingressen til programsiden og vitnemålsteksten skal revideres. Vi setter pris på hvis programrådsmedlemmene ser på de nåværende tekstene før møte.
Legg gjerne inn kommentarer til tekstene på sharepoint før møte.
Diskusjon: Det ble avtalt under møtet at studieadministrasjonen, i samarbeid med programlederen, skal utarbeide forslag til reviderte læringsmål og ingressen til programsiden. Det er for tiden ikke behov for endringer i vitnemålsteksten. Programrådet vil bli informert når arbeidet er sluttført, og de vil få mulighet til å komme med innspill og kommentarer i SharePoint (se lenken ovenfor). Etter planen skal de reviderte læringsmålene sendes til godkjenning til fakultetet innen 1. september.
SAK5
Vedtakssak
Godkjenning av emnerapporter fra første og andre bolk våren 2025.
PECOS4111, STV4125, STV4252, STV4255, STV4316B, STV4322B, STV4550
Vedtak: Programrådet godkjenner alle emnerapporter.
SAK6
Vedtakssak
Godkjenning av møtedatoer for høsten 2025
- onsdag, 3. september kl. 12:15 til 13:30
- onsdag, 22. oktober kl. 12:15 til 13:30
- onsdag, 3. desember kl. 12:15 til 13:30
Vedtak: Programrådet godkjenner møtedatoene for høsten 2025.
Sak 7
Vedtakssak
Godkjenning av endret karakterskala i STV4032 fra bokstavekarakter til bestått/ikke bestått.
Det er en utfordring å lage KI-sikre eksamensformer som samtidig støtter læringsmålene i emnet. Programrådet anerkjenner dette og støtter forslaget om å omgjøre karakterskalaen i emnet til bestått/ikke bestått, i tråd med STV4030A-C.
Emneansvarlig for STV4030A ser ikke at bestått/ikke bestått har ført til at studentene jobber mindre hardt til eksamen enn i emner med bokstavkarakter. Programrådet understreker at bestått/ikke bestått bør være forbeholdt metodeemner, og at andre emner må løse utfordringene med KI-sikre eksamener på en annen måte.
Vedtak: Programrådet godkjenner
SAK8
Orienteringssak
Utdanningsplanen for våren 2026 skal godkjennes ved det første programrådsmøtet om høsten. Eventuelle endringer eller nyopprettelser av emner må godkjennes i det samme møtet.
Se Endre og opprette nye emne - For ansatte - Universitetet i Oslo
Changing courses and creating new courses - For ansatte - Universitetet i Oslo
Eventuelt