Bokanmeldelse: EU - Mellomstatlig samarbeid og politisk system
Guri Rosén har anmeldt boken "EU - Mellomstatlig samarbeid og politisk system" av Dag Harald Claes og Tor Egil Frøland (Gyldendal 2010) i Norsk Statsvitenskapelig Tidsskrift nr. 2(2011).
Fra artikkelen:
"Alt i alt må boken kunne sies å gi en god innføring til EU for studenter på bachelornivå, og den har uten tvil gjennomgått en rekke forbedringer siden jeg hadde den på mitt mellomfagspensum.
Når det er sagt, er det enkelte ting jeg savner. For det første kunne det vært fint med flere referanser i selve teksten. Flere steder tar jeg meg selv i å spørre hvor informasjonen som forfatterne bygger sine resonnementer på kommer fra, dette kan man vel også forvente av en middels nysgjerrig student.
For det andre, og dette er et noe større poeng, savner jeg en refleksjon rundt den statsvitenskapelige versus historiske tilnærmingsmåten til studiet av EU. Siden forfatterne Claes og Førland henholdsvis er statsviter og historiker vil jeg våge å påstå at dette mer enn oppfordrer til noen slike funderinger og sonderinger.
Dette går tilbake til noe jeg nevnte innledningsvis, nemlig beslutningen om å ha to «teorikapitler». Hvorfor har man gjort dette? Og i hvor stor grad påvirker det svaret på «Hva er EU?»?
Noen betraktninger rundt disse spørsmålene ville vært både relevant og interessant, men boken gir utvilsomt et godt utgangspunkt for studenter som ønsker å forstå utviklingen av og de politiske prosessene i Den europeiske unionen."